ORTAK OLARAK NORMAL KULLANIM ŞEKLİMİZ ;

Basit olarak sistemimiz şu şekilde işlemektedir. Hisse senedi sahibi ortak (ortaklığını belgelendirmiş), şirkete herhangi bir borcu yoksa , her sezon için belirlenen kullanım şartlarına uygun olarak, web sitesi üzerinden masrafsız rezervasyon yaptırabilir veya tesisi arayarak (hizmet bedeli ödeyerek) rezervasyonunu yaptırabilir. Yaptırdığı bu rezervasyona uygun olarak , seçmiş olduğu dönemde tesiste konaklama yapar. Kullanıma ait bütün detaylar, gerekli bilgiler, şirketin web sitesindeki duyurularda bulunmaktadır.  Ortak bunları okuyup, bilgi sahibi olup ve kabul ederek kullanım yapar.

DEVTUR A.Ş. ORTAKLARINA ÖZEL

SÖZLEŞME – HİSSE SENEDİ – ORTAKLIK İLE İLGİLİ SORULAR

 1.   Yıllar önce sözleşme yapmıştım ( veya yapmışlar ) , ancak ortak olunmamış, hisse senedi alınmamış ne olacak? Durumum nedir?

 • Şirketimizde , ilk satış işlemlerine ait bir arşiv bulunmamaktadır. Proje satış aşamasından sonra, proje sahibi şirket müşterilerinin hisse senetlerini almaları için, çeşitli kereler mektupla ve hatta gazete ilanı ile davet etmişlerdir. Projeden satın alan müşterilerin tamamına yakını bu işlemi yaparak, şirketimize ortak olmuşlardır. Kendilerine hisse senetleri teslim edilmiştir. Teslim alınmamış hisse senetleri için, proje sahibi şirkete ( satış sözleşmesi yaptığınız ) müracaatınız gerekmektedir.

 2.   Hisse senedi nedir ? Neden önemlidir ? 

 • Hisse Senedi ortaklığı gösteren haklarınızı belgeleyen kıymetli evraktır. Bu belge olmadan şirket ortaklığının ve hakların ispatlanma şansı bulunmamaktadır.

 3.   Mülkiyet şirketleri ( Devtur A.Ş., Aktaş A.Ş. , Fotaş A.Ş. , Adataş A.Ş.) nedir? Niye ortak olmam gerekiyor? Ortak olmazsam ne olur?

 • Tesislerin Tapu mülkiyetleri, bu şirketlere aittir. Kısaca, tesislerin sahipleri bu şirketlerdir.
 • Bu mülkiyet şirketlerinin ortakları  ana statülerinde belirlenmiş öncelikli kullanım  kararı gereğince, belirlenmiş haklardan sadece ortak olanlar  yararlanabilirler.
 • Ortak olmayanlar ise Tesislerden münferit olarak  yararlanabilirler.

4.   Hisse senedi alınmış, fakat daha sonra kaybedilmiş , bulunamıyor . Ne olacak ?

 • Hisse Senetleri hamiline olduğundan, ilgili hisse senedi kimin elindeyse o kişiye ait olacaktır. Bu nedenle “hisse senedi iptal” dava açılması gerekmektedir. Bu konuda avukatınıza danışmanızda fayda vardır.

5.   Sermaye artışı hakkında nasıl bilgi alabilirim?

 • Şirketlerimiz gerektiğinde zaman zaman sermaye artışı yapmaktadır. Bu artışlar ilgili şirket ortaklarımıza genel kurullarda onaylandıktan sonra duyurulur. Belirlenen süre içinde artışlara katılan üyelerimiz kendilerine özel tutarları sermaye artış hesaplarına yatırır. Sermaye artışında bulunan ortağımızın hissesi genel artış tutarına ve hisse adedine göre artar. Bilgiler şirketimiz tarafından tutulmaktadır.

6.      Devtur A.Ş.  şirket hissedarıyım. Şirket kar payı haklarım, temettü haklarım nedir ?

 •  Şirket hissedarı bütün ortaklar, şirketin kar etmesi ve de genel kurulda kar dağıtılmasına karar verildiğinde, hisseleri oranında kar payı almaya hakları vardır. Bu durum oluştuğunda şirket ortaklarına bilgilendirme yapılır. Hissedarların Türk Ticaret Kanununda belirtilen bütün hakları geçerlidir.

KULLANIM İLE İLGİLİ SORULAR

 6.   Çok uzun zamandır kullanmadım, durumum nedir ? Haklarım nedir ? Borcum varmı ?

 • Son gelişmelerin detaylarını www.devturturgutreis.com sayfamızdan öğrenebilirsiniz. 2013 yılında değişen yönetimle birlikte ortak ve üyelerimiz evraklarını, hisse senetlerini, ilmuhaber belgelerini ibrazda bulunmuştur. Web sayfamızı inceledikten sonra sizde ibrazda bulunmak için  iletisim@sunsetmavi.com  eposta adresimize veya 0212 252 07 09 no.lu faks numaramıza belgelerinizi iletebilirsiniz. Değerlendirme sonrasında belgelerinizin aslının onayı istenecektir.
 • Bir ortağımızın borcu mevcut ise kullanım hakkı durdurulmuştur. İlgili borcun son durumunun hesaplanabilmesi için iletisim@sunsetmavi.com veya 0212 252 07 09 no.lu faks numaramıza başvurabilirsiniz. Ayrıca hisse senedi örneği, nüfus cüzdan örneği ve iletişim formu da tarafımıza iletilmesini önemle rica ederiz.
 • İbraz işleminizi yapmış ve kullanımda bulunmak istiyorsanız Turgutreis tesisimizle irtibata geçebilirsiniz.

7.   Tesisi rezervasyon için aradım, rezervasyon listesinde olmadığım iletildi, ne yapmalıyım?

 • Tesisimiz, web rezervasyon sistemine dahil olmuş, hisse senedi örneğini, nüfus cüzdan örneğini ve güncel iletişim bilgilerini şirketimizle paylaşmış olan kişileri rezervasyon listesinde görebilmektedir. Ayrıca ilgili ortağımızın işlem yapabilmesi için borcunun olmaması ve kullanım hakkının geçerli olması gerekiyor.
 • Buna göre tesisimiz size “rezervasyon listemizde gözükmediğinizi” iletmiş ise; elinizdeki tüm evrakları, asıl hisse senedini, nüfus cüzdan örneğini ve iletişim formunu tamamlayıp iletisim@sunsetmavi.com eposta adresimize veya 0212 252 07 09 no.lu faks numaramıza belgelerinizi iletebilirsiniz. Değerlendirme sonrasında size eposta ya da faks ile geri dönüş yapılacaktır.

8.   Ortağımız öncelikli kullanma hakkını kullanmadığı durumlarda, hakkını kiraya verebilir mi veya tesis ortak adına kiralama yapabilir mi?

 • Öncelikli kullanım hakkı, mülkiyet şirketlerimizin  kullanma yönetmeliğine ve işletme şirketimizin kullanım şartlarına göre geçerlidir. Belirlenen tarihler arasında rezervasyon yapılmadığında, tesis kullanımı işletme şirketimize aittir.

9.   Ortak yerine başkası konaklama yapabilir mi?

 • Apart konaklamalarda ise ortağımız adına başkası konaklama yapabilir. Bunun için ortağımızın rezervasyon yapıp, ödemeleri kendisinin yapması ve konaklama yapacak olan kişilerle ilgili yazılı onay iletmesi gerekmektedir.  Böyle bir durumda, ödeme ve diğer tüm konulardan ortağımız sorumludur.

10. Bu bir devre mülk müdür?

 • Bu bir devre mülk ya da devre tatil sistemi değildir. Mülkiyet tamamen ilgili şirkete aittir. Bu şirkete ortak olan üyelerin ( hissedarların) tesislerden öncelikli kullanım hakkı vardır. Bu hakkın kullanım şartları ayrıca ( kullanım yönetmeliğinde ) belirlenmiştir. Kişisel bir mülkiyet söz konusu değildir. Herhangi bir kişisel tapu  söz konusu değildir. Devre mülk tapusu veya devre tatil sözleşmesi vs. söz konusu değildir.

HİSSE DEVİR – SATIŞ – İADE- MİRAS İNTİKAL İLE İLGİLİ SORULAR

 11. Hissemi, haklarımı devretmek istiyorum. Ne yapacağım ?

12. Hissemi şirkete iade etmek istiyorum. Ne yapacağım ?

 • Şirketimizin bedel karşılığı iade alma programı yoktur. Sadece sistemden ayrılmak ve ortaklığınızı sona erdirmek isterseniz, bedelsiz devir işlemi yapabilirsiniz. Böyle bir durumda e posta ile şirketimize müracaat edebilirsiniz.

13. Şirkete olan geçmiş borçlarıma karşılık, hissemi  bedelsiz iade etmek istiyorum. Nasıl yapabilirim ?  

14. Bu sistemden çıkmak istiyorum. Artık mesaj vs almak istemiyorum. Beni artık aramayın. Ne yapmam lazım ?

15. Miras olarak bu hisseler ve haklar tarafıma/mıza  kaldı. Veraseten intikalini nasıl yapabilirim ?

16. 1 kişiden fazla, ortaklı hisse sahibi olunma durumunda, iletişim ve yetki nasıl olacak ?

 • Ortaklardan biri diğer ortaklar tarafından imzalı olarak “Tek yetkili” kılınacaktır. İlgili evrakın bir örneği iletisim@sunsetmavi.com adresine gönderilmesi gerekmektedir.

WEB KULLANIMI – REZERVASYON –  İLE İLGİLİ SORULAR

 17. Web sitesinden veya tesislerden üye olarak ve üyelik şartları ile rezervasyon yapabilmem için hangi şartların olması gerekmektedir.? 

Not : Birden fazla kişiye ait ortaklıklarda diğer ortakların bir ortağı yetkili kıldığına dair imzalı dilekçe gerekmektedir.

 • Rezervasyon yapmak istediğiniz tesislerimizle direk irtibata geçebilirsiniz. Tesis bilgilerimize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Bu şekilde yapılacak rezervasyon işlemlerinde, ek hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir. WEB sayfamız üzerinden yapacağınız rezervasyonlar da herhangi bir ek ücret ödemezsiniz.
 • Münferit talepleriniz için www.sunsetmavi.com web sayfamızdaki rezervasyon bölümünden talebinizi iletebilirsiniz. Talebiniz tesisimize ulaştığında sizinle iletişime geçilecektir.

18. Web sitenizden rezervasyon yapmak istiyorum, fakat üye girişi yapamıyorum. Nasıl yapabilirim ? 

 • Üye olarak evraklarınız kabul edilerek, üyeliğiniz web sitemizde aktif duruma getirilmiş ve üye girişi bilgileriniz tarafınıza daha önce gönderilmiş ve buna istinaden giriş yapamıyorsanız şifrenizi unuttum ile şifrenize ulaşabilirsiniz.
 • Halen sorun yaşıyor iseniz turgutreis@sunsetmavi.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

19. Rezervasyonlar için belirlenen son süreden sonra da rezervasyon yapabilir miyim?

 • Tesisimizin müsaitliğine göre talebiniz değerlendirilecektir.

20. “Kullanma yönetmeliği” ni nereden bulabilirim. ?

21. Sezonluk belirlenen kullanım koşulları ve kullanım bedellerini nerden bulabilirim ?

 • www.sunsetmavi.com sayfamızdaki Üye Girişi alanından sezon bilgilerine ulaşabilirsiniz.
 • Münferit talepleriniz için Konaklama Bedelleri sayfasını incelemenizi rica ederiz.
 • Üye bilgileriniz yok ise www.devturturgutreis.com sayfamızdan da sezon bilgilerine ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM – ADRES DEĞİŞİKLİKLERİ – ÖZLÜK BİLGİLERİ İLE İLGİLİ SORULAR

 22. Adres ve iletişim bilgilerimde değişikliğim var. Ne yapmam lazım ?

23. Burada bulamadığım soru ve cevaplar için ne yapmam gerekiyor?.

 • Tüm soruları dikkatlice incelemenizi önemle rica ederiz. Eğer sorunuza yanıtı “Sıkça Sorulan Sorular” alanında bulamadıysanız. Bu durumu belirterek iletisim@sunsetmavi.com adresine sorunuzu iletebilirsiniz.

24. Şirket merkezine gelirsem, bir yetkili ile görüşebilirmiyim.?

 • Merkez ofisimizde genel bilgilendirme ya da bilgi almak için bir birim bulunmamaktadır. Rezervasyonlarınızı web sitemiz üzerinden veya ek hizmet bedeli ödeyerek Turgutreis tesisimiz aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Rezervasyon dışında farklı bir talebiniz olur ise öncelikle www.sunsetmavi.com sayfamızdaki “Sıkça Sorulan Sorular” alanını incelemenizi, farklı bir sorunuz var ise iletisim@sunsetmavi.com eposta adresine eposta ve 0212 252 07 09 no.lu faks ile talebinizi gönderebilirsiniz. 0850 811 32 90 no.lu telefonumuza sesli mesaj bırakabilirsiniz. (Sesli yanıtlarınızda eposta adresi ve ortak ad soyad bilgisini bırakmanız önemlidir.)

25. İnternet, web sitesi, e-posta vb konularda bilgim yok. Ne yapacağım ?  E posta kullanmıyorum, nasıl iletişim kuracağım ?

 • Rezervasyon için tesisimizden ücretli rezervasyon hizmeti alabilirsiniz.
 • Diğer konular için bir yakınınızı adınıza yetkili kılabilirsiniz. Bunun için “İletişim Bilgi Formu”nu doldurup, iletisim@sunsetmavi.com adresine epostayla gönderilmesi gerekmektedir.

26.  İstediğiniz belgeleri size nasıl ulaştıracağım ? taramadan geçirip, e posta göndermem yeterli midir ? fax olarak göndersem de elinize geçer mi ? posta olarak yollayabilir miyim ?

 • İstenilen belgeleri iletisim@sunsetmavi.com adresine epostayla iletmeniz yeterlidir.
 • Aslı istenen belgelerin kargo veya posta ile gönderilmesi yeterlidir.
 • 0212 252 07 09 no.lu faksa da gönderim yapabilirsiniz. Faks ile yapacağınız bildirimlerde size ulaşabileceğimiz eposta adresi ve faks numarası bildirmeniz gerekmektedir.

27. İletişim adresinize ya da faksa ilettiğimiz sorular nasıl yanıtlanır?

 • Gelen sorular ilgili bölümlere gider, şirketimiz kendi içinde değerlendirir, araştırır ve cevap hazırlayarak karşı tarafa gönderir. Sanal ortamda çalışılır. Çalışma saatleri ve mekanları esnektir. Ofise bağlı değildir.

28. 0850 811 32 90 no.lu hat hangi amaçla kullanılır, kimler mesaj bırakabilir?

 • 0850 811 32 90 no.lu hattımız ortaklarımıza özel bir hattır, ortaklıkla ilgili konularda mesaj bırakabilir.

29. 0850 811 32 90 no.lu telefona bıraktığım mesaja nasıl dönüş yapılacak?

 • Ücretsiz hattımıza ortaklıkla ilgili bıraktığınız sesli mesajlarda, ortak adı, eposta adresi ve faks numaranızı bırakmanız önemlidir. İletişim bilgileri ve konusu net olan mesajlara değerlendirme sonrasında eposta ile ya da faks ile geri dönüş yapılacaktır.

DEVTUR A.Ş. İLE İLGİLİ SORULAR

30. Devtur A.Ş. hissedarıyım. “Kullanmayacağım dilekçesi” vermedim. Ve kullanımda yapmadım.  Ne olacak ?

31. Devtur A.Ş. yönetimi, yıllar önce, başka ortakların ödenmeyen borçlarından dolayı iptal ettikleri dönem kullanım haklarını , tarafıma devir ettiler. Fakat hisse senedini teslim etmediler. Durumum nedir ?

 • Durumunuzu daha önce Devtur A.Ş.’ye ibraz ettiyseniz ibraz sonucuna göre işlemleriniz aynen devam etmektedir.
 • İbraz işleminde bulunmadıysanız iletisim@sunsetmavi.com adresine elinizde bulunan tüm evrakların örneklerini ve durumunuzu iletmeniz gerekmektedir.
 • Hisse senedi Aslı olmadan şirket ortağı olunamamaktadır.

32. Devtur A.Ş. hissedarıyım. Yıllar önceden kalan ödenmemiş borçlarım görünmektedir. Ne yapabilirim ?

 • Geçmiş borçlarınız için turgutreis@sunsetmavi.com adresiyle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.
 • Geçmiş borçlarınıza istinaden “bedelsiz devir” işlemi yapabilirsiniz.

33. Devtur A.Ş. hissedarıyım. Tesiste  Saklama dolabım vardı. Şimdi bunun için bedel ödemek istemiyorum. Ne yapmalıyım ?

 • Hali hazırda saklama dolabı sahibi üyelerimiz, devre kullanımı yapmadıkları takdirde de, ilgili işgaliye bedelini ödeme durumunda kalacaklardır. Eğer bedel ödemek istemiyor iseniz Turgutreis tesisimizle irtibata geçerek dolabınızı boşaltmanız gerekmektedir.